top of page
Search

הידע הנכון למניעת אסון - כיצד נשמור על סביבה בטוחה בבית

הבית שלנו, המקום הכי בטוח עבורנו ועדיין, המקום הכי מסוכן.

מסתבר ש80% מהתאונות המובילות לפציעות קשות, מתרחשות בבית ובסביבתו.

תחושת הביטחון שהבית מקנה היא גבוהה אך היא עלולה להטעות. לכן, יש כמה צעדים שחשוב מאוד שננקוט על מנת שלא נחשוף את ילדינו היקרים לסכנות האורבות

במטבח

חומרי ניקוי ותרופות

חומרי ניקוי ותרופות עלולים לגרום להרעלה חמורה לילדנו היקרים אשר אינם להבדיל בין בקבוקי מיץ לבקבוקי אקונומיקה, בין תרופה לסוכריה ובין טבלית למדיח ועוגיה.

לכן, יש חשיבות גבוהה ביותר להפרדה מוחלטת בין הארונות המאחסנים חומרים עם פוטנציאל פגיעה, לבין מאכלים.

אם הסוכריות יהיו בארון התרופות הילד יראה שאנו מוציאים מהארון סוכריה, הם יחשבו שזה מה שיש בארון. סוכריות. מבחינתם הכל סוכריה.

העדיפות הכי גדולה בוודאי היא לאחסן את כל החומרים המסוכנים בארון לא נגיש לילדים. בנוסף,

אין לאחסן מוצרי מזון באותו ארון עם חומרי ניקוי או תרופות

בזמן בישול

כאשר אנו מבשלים, הכי נוח לנו לשים את הסירים והמחבתות בצורה נגישה ונוחה על הכיריים. לרוב, הידית תופנה כלפי חוץ על מנת שיהיה נוח לאחוז בה. במצב זה, ישנו סיכון גדול כי הילדים, שאינם מודעים כמובן לגודל הסכנה, אך נוהגים לחקות אותנו המבוגרים, יתפסו את הידית וישפכו על עצמם את תוכנם הרותח.

לכן, נקפיד תמיד להפנות את הידית של המחבת לתוך הכיריים ולא לחוץ. כמות האירועים שהייתי נוכם בהם, בהם ילד שפך על עצמו אוכל/שמן רותח היא לא נתפסת והכל היה נמנע אילו הידית היתה מונחת כלפי הכיריים ולא כלפי החוץ.

באמבטיה

מים חמים

חשוב ללמד את הילדים כיצד לפתוח את הזרם ואיך לכוון על מים חמים בזהירות מבלי להכוות

אמבטיה

אין לאפשר לילדים להיות לבד באמבטיה. גם לא לשניה.

חשמל

שקעי חשמל

שקעי חשמל חשופים מהווים סכנה. ילדים רואים חדשות לבקרים אותנו המבוגרים מתעסקים עם השקעים ומחדירים לתוכם תקעים. כמובן שהילדים אינם מודעים לסכנת ההתחשמלות ולכן עלינו ההורים לדאוג להתקני בטיחות על השקעים על מנת לחסום את הגישה ולמנוע את סכנת ההתחשמלות.

הפחת

תפקיד הפחת הוא להגן עלינו במצב של חשיפה לא מבוקרת לחשמל. הוא מודד את החשמל המגיע לבית והחשמל החוזר, אם יש שוני בין הזרמים ככל הנראה יש זליגת חשמל ואז הוא קופץ. הוא לא מונע את ההתחשמלות אבל הוא מקצר אותה לכדי 30 מאיות השניה. דבר שיכול לשנות את התמונה בין חיים למוות.

חשוב לוודא שאכן הפחת בבית תקין. לרוב, על הפחת מופיע כפתור עם האות T לחצו עליו וודאו כי הפחת קופץ. על הפחת לקפוץ בכל פעם שלחצתם על הכפתור. חזרו על הבדיה 5 פעמים וודאו כי הפחת אכן קפץ 5/5 פעמים. במידה ולא, ישנה סכנה ממשית! מומלץ להזמין טכנאי חשמל בהקדם לבדיקת התקלה ופתרונה!

בגילוי נאות אני יכול לספר לכם שכבר פעמיים יצא לי להתחשמל ופעמיים פחת תקין הציל את חיי

כבלים חשופים

כבלים ארוכים שמשתלשלים לאורך קיר או רהיט מהווים סכנה כי ילד ימשוך אותם ויפיל על עצמו את המכשיר החשמלי המחובר אליהם.

דאגו לקבע כבלים ארוכים בתוך תעלות ייעודיות או באמצעות תופסנים ייעודיים על מנת לשמור על הכבלים רחוקים וגבוהים מהישג ידם של הילדים.


מדרגות

מדרגות מהוות גורם משמעותי לפציעות ונפילות. דאגו לאבטח את המדרגות במעקה תואם וכמובן לסגור את המדרגות בשער כל זמן שילדכם אינו למד לעלות ולרדת מדרגות בצורה בטיחותית ועצמאית.


רהיטים

ילדים אוהבים לעלות ולטפס על רהיטים. חשוב מאוד לדאוג ולקבע רהיטים לקיר. גם אם הם כבדים ויציבים. ארון שנפל על ילד שטיפס עליו יכול לגרום לפציעה משמעותית. במיוחד אם יש עליו חפץ כבד.

חשוב להרחיק רהיטים מחלונות או ממעקה המרפסת. רהיט קרוב לחלון מהווה סכנה כי הילד עלול לטפס עליו וליפול מהחלון.


מפה

רבים נוהגים לכסות רהיטים ושולחנות במפות. במידה ועושים זאת חשוב לוודא שהמפה עם שוליים צרים שהילד לא יכול לתפוס ולמשוך. במיוחד אם יש חפצים כבדים או חמים המונחים על המפה.


שריפות

בבניה קלה או מעץ הסכנה לשריפה גדולה יותר מאשר בבניה כבדה. יחד עם זאת, הסכנה העיקרית בשריפה היא שאיפת עשן ורעלים, דבר שגם בניה באבן לא מונעת.

כדאי להתקין גלאי עשן בחדרים ובחלל המרכזי על מנת שבמידת הצורך הגלאים יצפצפו ויתריעו על השריפה כבר בהתחלתה.

בנוסף, כדאי להחזיק בכל בית מטף לכיבוי אש, במיוחד אם מדובר בבית מבניה קלה/עץ.


שמרו על עצמכם :)

25 views0 comments

Recent Posts

See All

איך פרמדיק מאבטח זירה

אבטחת זירה מבחינה רפואית היא לא עניין של מה בכך. להכנה מוקדמת והיערכות מראש יש השלכה משמעותית להצלחת המשימה ולתפעול נכון של מצב חירום. מדוע יש לאבטח זירה? כאשר מתרחש אירוע חירום מחוץ לבית חולים הוא יכ

Comments


bottom of page